معرفی حوزه خدمت مدیریت دانش

مدیران بسیاری با مشکل ازدست‌دادن گنج و ثروت خود مواجه‌اند؛ البته، نه ثروت مادی، بلکه دانشی که نزد کارکنان و خبرگانِ سازمان است و با جداشدن آن افراد از سازمان دانشِ یادشده نیز از کف می‌رود. مشکل دیگر آن است که، معمولاً در سازمان‌ها اطلاعات درست و دانش کافی در زمان مقتضی برای تصمیم‌گیری‌ها فراهم نیست. گاه، تجربیات و دانشِ انباشته نزد پیش‌کسوتان و خبرگان ثبت نمی‌شود و سازمان برای انتقال دانش به نسل‌های بعدی چاره‌ای نیندیشیده است. در برخی سازمان‌ها به ‌آموخته‌ها و تجربیات ذی‌قیمت (به‌خصوص از اشتباهات) دست‌رسی درستی وجود ندارد. بنابراین، چرخ‌ها از نو اختراع می‌شوند ــ آن‌هم بدون پیشرفت و تغییر ــ و این مشکلات نه‌تنها هزینه‌های مضاعفی به بار می‌آورد بلکه فرصت‌های ازدست‌رفته‌ای برای شرکت‌ها باقی می‌گذارد.

اما، اگر بتوان از طریق راهکارهایی دانش ایجادشده را توسعه بخشید و به‌کار گرفت و انتشار داد چه؟ بی‌گمان، اگر مدیران و کارکنان دانش و اطلاعات درست را به‌موقع در اختیار داشته باشند، مرتکب خطاهای مجدد و دوباره‌کاری نمی‌شوند و، در ضمن، گذار از بحران‎ها و مسائل کسب‌‌وکار آسان‌تر خواهد شد. چنان سازمانی می‌تواند دیرزمانی در مسیر موفقیت و ارزش‌آفرینی پابرجا بماند و در عرصه‌ی رقابت پشت‌گرم به آموخته‌ها و دانشی باشد که نسل‌های مختلف کارکنان‌اش به یک‌دیگر انتقال داده‌اند.

اگر سازمان شما هم با مشکل انتقال یا مدیرت دانش دست‌وپنجه نرم می‌کند، مشاوران ما می‌توانند متناسب‎ترین و کارسازترین راهکارهای عملیاتی را برای حل مسائل شما تدارک ببینند.

مدیریت دانش شبیه بیمه‌ی حوادث و آتش‌سوزی است، خوب است زمانی به فکرش بیفتیم و اقدام کنیم که خیلی دیر نشده باشد!

 

ما چگونه شما را راهنمایی می‌کنیم؟

در ارائه‌ی مشاوره‌ی مدیریت دانش کمک می‌کنیم تا ابتدا شما به شناخت درست‌تری از دانش دست یابید و به ارزش و قدرت آن پی ببرید و تأثیر شگرف آن را بر عملکرد خود و تصمیم‌گیری‌های مقتضی و اثربخش ببینید. زاویه‌ی ورود و طرز برخورد ما با توجه به شرایط شما متفاوت است، به این قرار که:

اگر هنوز دانش و اطلاعات به‌عنوان ابزار تصمیم‌گیری درست استفاده نمی‌شود، ما در سازمان مدیریت صنعتی با طراحی و استقرار سیستم، ساختار، فرآیند و مشارکت منابع‌‌انسانی به شما کمک می‌کنیم تا در سازمان خود فرهنگ دانشی را مستقر کنید و امور سازمان را با بهره‌مندی از دانش به پیش ببرید.

اگر اهمیت دانش حس شده است ولی زیرساخت‌های لازم وجود ندارد، ما با ارائه‌ی خدمت «آمادگی‌سنجی» و تدوین «نقشه‌ی استراتژی دانشی» به تعریف و تعیین و ایجاد آن کمک می‌کنیم. هم‌زمان، از طریق نگاه سیستماتیک و فرآیندی، نظامات و الزامات مدیریت ‌دانش را مطابق برنامه‌هایی قابل اجرا تقویت و ایجاد می‌کنیم، و مراحل نظام طراحی‌شده را متناسب با نیازها و شرایط مشتری استقرار می‌دهیم و کامل می‌کنیم. مسلماً، دانش و محتواهای دانشی تولیدشده در بستر فن‌آوری‌اطلاعات و با پشتیبانی ابزارهای و تکنولوژی‌های مرتبط سهل‌تر پیاده‌سازی می‌شود و کارآمدتر و مؤثرتر خواهد بود که ما در این مسیر نیز در کنار شما خواهیم بود.

برای ورود به فرآیند «خلق دانش تا به‌کارگیری و توسعه‌ی دانش» سازمان‌ها نیازمند زیرساخت مناسب هستند.

 

ارائه‌ی خدمات متمایز

سازمان مدیریت صنعتی با اصالت‌دادن به رویکردها و نگرش‌های زیر به مشتریان خود اطمینان می‎دهد که خدمات مشاوره‌ای، آموزشی و پژوهشی حوزه‌ی استراتژی و تحول را همراه با نوآوری، پایداری و توجه به مسئولیت اجتماعی خود ارائه ‌دهد.

  • ارائه‌ی مشورت‌‌های لازم، آموزش دیدگاه‌‌ها و روش‌‌های مناسب برنامه‌‌ریزی در عمل، نظارت بر اجرای صحیح آن‌ها و هدایت مباحثِ مرتبط وظیفه و نقش ماست.
  • ارائه‌ی خدمات متمایز و با کیفیت بالا و متناسب با نیاز و فضای کسب‌وکار هر مشتری مسئولیت ماست.
  • ارائه‌ی خدمات به‌صورت یک‌پارچه (شامل طراحی نظام، توان‌مندسازی و آموزش، تنظیم برنامه‌ی تحول، تدوین اقدامات استراتژیک، و نیز طراحی برنامه‌های منسجم و اجرا و ارزیابی مبتنی بر ابزارها و قابلیت‌های IT) در توان ماست.

 

مشاوره‌ی آماده‌سازی در مدیریت دانش

آمادگی‌سنجی و مدیریت دانش

تدوین استراتژی و نقشه‌ی ‌راه دانش

مشاوره مدیریت در زمینه‌ی طراحی نظام و فرآیندهای مدیریت دانش

توسعه‌ی ساختار سازمانی مبتنی بر استقرار نظام مدیریت دانش

طراحی و استقرار نظام و فرآیندهای مدیریت دانش

جمع‌آوری و مستندسازی تجربه‌ها و تاریخ شفاهی

مدیریت اسناد و محتواهای دانشی

راه‌کارهای مدیریت دانش با استفاده از فن‌آوری ‌اطلاعات

طراحی و توسعه‌ی سامانه‌ها و ابزارهای ثبت، جمع‌آوری، توزیع و انتشار، و به‌کارگیری دانش

نظارت بر طراحی و توسعه‌ی سامانه‌ها و ابزارهای ثبت، جمع‌آوری، توزیع و انتشار، و به‌کارگیری دانش

سایر

ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای برای حضور در جوایز (آماده‌سازی و ظرفیت‌سازی، کمک به تکمیل اظهارنامه، شرکت در فرآیند)

 

طراحی بانک دانشی پروژه‌های شرکت احداث صنعت (EPC)

 مستندسازی تجارب مدیران سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

تدوین تجارب برتر (Best Practices) پالایشگاه اراک

مستندسازی تجارب مدیران سازمان مدیریت صنعتی

ثبت و تدوین تجارب برتر حوزه تحول اداری شهرداری تهران

 مستندسازی تجارب در مرکز آمار ایران

کند و کاو عوامل برتری در گفت‌وگو با مدیران شرکت‌های برتر ایران

طراحی و ایجاد نظام دسته‌بندی و سنجش اقدامات و تجارب برتر در حوزه تحول مدیریتی اداره کل تشکیلات و آموزش شهرداری تهران

طراحی سیستم مخزن ایده‌های فرهنگی- هنری بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا (عج)

توانمندسازی دانشی شرکت فناوري بهنور

مدل‌سازی سیستم اطلاعات دانشی صنایع هوایی قدس

 

برخی مشتریان سازمان در حوزه مدیریت دانش

جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید.

زهره مستوفیان
مشاور ارشد مدیریت و توسعه سازمان
بهنام فیض‌آبادی
مشاور ارشد مدیریت و توسعه سازمان
چگونه میتوانیم به شما کمک کنیم؟

برای مشورت با مشاوران حرفه‌ای مدیریت‌ومشاوران مجرب کسب‌وکارِ «سازمان مدیریت صنعتی» در تهران و یا نمایندگی‌های استانی با ما تماس بگیرید، یا درخواست خود را آن‌لاین ارسال کنید.