Coaching_banner

برنامه‌ی ” تخصصی کوچینگ سازمانی و کارکنان”، یک دوره پرورشِ کوچ بر مبنای علم روانشناسی است. این برنامه در آکادمی کوچینگ سازمانی؛ کارگروه تخصصی مشترک سازمان مدیریت صنعتی و موسسه کوچینگ و راه‌بری رای‌مانا برگزار می‌شود. گواهی‌نامه دوره با عنایت به ارزیابی‌های متنوع حین برنامه، ارزیابی نهایی و احراز شرایط اخذ و صدور گواهی، به‌طور مشترک توسط سازمان مدیریت صنعتی و موسسه کوچینگ و راه‌بری رای‌مانا ارائه می شود. این گواهی‌نامه دارای اعتبار بین‌المللی است.

آکادمی كوچينگ سازمانی

در دنیای کسب و کار امروز، برای بهبود عملکرد سازمان‌ها و سرمایه‌های انسانی مشغول در آن، تنها داشتنِ دانشِ مدیریت یا روحیه و ویژگی‌های راه‌بری کافی نیست. سرمایه‌های انسانی در دنیای بسیار پیچیده امروز، دیگر صرفا با عوامل انگیزشی بیرونی و یا فقط برای اهداف سازمانی تلاش نمی‌کنند. راه‌بران و مدیرانی که کوچینگ علمی می‌دانند، از طریق یک مدل علمی ﮔﻔﺘﮕﻮی ﻣﻮﺛﺮ با کارکنان خود، می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا خود را بشناسند، از انگیزه‌های درونی‌ خود آگاهی پیدا کنند و ظرفیت‌های فردی و تیمی خود را رها کرده و به فعل برسانند. از این طریق است که افراد توسعه پیدا می‌کنند، متعهدانه‌تر و مسئولانه‌تر رفتار می‌کنند و سازمان‌ها نیز به اهدافشان می‌رسند.

مخاطبان برنامه تخصصی "کوچینگ سازمانی و کارکنان" :

تمامی راه‌بران و مدیران سازمان‌ها، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ که علاقه‌مند به یادگیری کوچینگ علمی هستند، می‌توانند در این برنامه حضور پیدا کنند.
راه‌بران و مدیران شرکت‌کننده در این برنامه علمی- حرفه‌ای، با استفاده از شیوه‌ها و منابع منحصربه‌فرد ارائه شده که شامل ویدئو‌های آموزشی، جزوات تخصصی، کتاب‌های مرتبط، منابع متنی و غیرمتنی، انجام‌‌ تمرین و ایفای نقش‌های متعدد، ‌ارتباط منظم و فعال با راهنماها، محیط تعاملی و سایر اقلام آموزشی/یادگیری تدارک دیده‌شده در برنامه، در سطح بین‌المللی، به کفایت و شایستگی اصیلی دست پیدا می‌کنند.

دانلود بروشور برنامه​

این برنامه متناسب با نیاز و شرایط یک مدیر یا مدیران یک مجموعه قابل اختصاصی‌سازی است. از لینک زیر بروشور برنامه استاندارد دوره را دانلود کنید.

image_brochure

معرفی سطوح دوره کوچینگ سازمانی

کارگاه آشنایی با کوچینگ

هدف از این ماژول شفاف سازی نقش و دامنه عملکرد حرفه کوچینگ است. در این ماژول سعی بر این است تا با ارائه وجوه تمایز بین کوچینگ، مشاوره و مشورت حرفه ای، نقش کوچینگ کاملا شفاف شود. در همین راستا این ماژول به تشریح مهارت ها، اصول اخلاقی کوچینگ و مرزهایی که کوچ در ارتباط با مراجع/ مشتری باید رعایت کند می پردازد.

با پایان یافتن این کارگاه شرکت کنندگان علاوه بر درک تفاوت مدیریت راهبرانه در برابر مدیریت رئیس مابانه با اصول راه بری نیروهای انسانی در نقش یک انسان راهبر آشنا خواهند شد.

پس از تکمیل این ماژول از دانشپذیر انتظار می رود:

 • تفاوت بین مشاوره، مشورت حرفه ای و کوچینگ را به خوبی درک کند.
 • به درک شفافی از حرفه کوچینگ دست یابد.
 •  نسبت به گستره مهارت های کوچینگ شناخت پیدا کند.
 • نسبت به مهارت های بالفعل و بالقوه خود در این حوزه، آگاهی پیدا کند.
 • با اصول اخلاقی این حرفه آشنا شده و این اصول را به خوبی درک کند.

کارگاه راهبری شخصی

هدف از برگزاری این کارگاه متفاوت این است که مخاطبین در یک سفر درونی با ارزش‌ها، توانمندی‌ها، رسالت و اهداف زندگی خود آشنا شوند و شیوه مدیریت و رهبری زندگی خود را بیاموزند تا با به کارگیری توانمندی‌های و قابلیت‌های خود اثربخشی بیشتری در زندگی داشته باشند. با پایان یافتن این کارگاه شرکت کنندگان شناخت عمیقی از خود پیدا کرده و با اصول برنامه ریزی و سازماندهی و مدیریت استرس آشنا می شوند.

بخش اول: خودشناسی
• ارزشهای فردی
• توانمندی‌های خاص فرد
• رسالت فرد در زندگی
• شناخت حیطه‌های زندگی و ارزیابی فردی حیطه‌ها
• اهداف بلند مدت و کوتاه مدت فردی
بخش دوم: هدف گذاری و برنامه ریزی
• هدفگذاری
• برنامه ریزی

بخش سوم: سازماندهی
• مدیریت زمان
• برنامه ریزی، اجرا و پیگیری موثر جلسات
بخش چهارم: سبک زندگی سلامت و مدیریت استرس
• مدیریت استرس

کارگاه مدیریت راهبرانه

هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی مخاطبین با اصول مدیریت راه برانه به عنوان سبکی نوین و انقلابی برای مدیریت کارکنان می باشد، که بسیار موثر است. این رویکرد نسبت به روش پاداش و تنبیه سنتی که به طور معمول در کسب و کارها به دلیل عدم دانش نسبت به سایر رویکردها استفاده می شده، گزینه ای بسیار بلندمدت است. مدیریت راهبرانه به ما این امکان را می دهد تا کارکنان خود را به نحوی به کار گیریم که منجر به افزایش کارایی و اثربخشی و نشاط شود؛ بدون آنکه انرژی و هیجان زیادی از ما بگیرد.
با پایان یافتن این کارگاه شرکت کنندگان علاوه بر درک تفاوت مدیریت راهبرانه در برابر مدیریت رئیس مابانه با اصول راه بری نیروهای انسانی در نقش یک انسان راهبر آشنا خواهند شد.

بخش اول: تفاوت مدیر راه بر و رئیس ماب
• رفتار های وصل کننده و قطع کننده ارتباطی
بخش دوم: کارمندان ما چرا و چگونه رفتار می کنند؟
• نیاز های ژنتیکی، ریشه رفتارهای ما
• ماشین رفتار و مولفه‌های رفتار کلی
• خواسته‌ها و مثلث انتخاب

بخش سوم: کیفیت و کار کیفی
• ترس در برابر خلاقیت و ریشه خلاقیت در سازمان
• مفهوم کیفیت و کار کیفی
بخش چهارم: نقش های مدیر راهبر
• ارزیابی راهبرانه
• کلید راهبری نیرو های انسانی
• گفتگوی مدیریتی

گواهینامه بین‌المللی کوچینگ سازمانی

برنامه کوچینگ سازمانی به این منظور طراحی شده است تا کوچ‌هایی را پرورش دهد که بتوانند در درجه اول به رشد و توسعه خود و سپس افراد و سازمان‌ها کمک کنند. همچنین، به چهار نقش برجسته (مدیر، دوست، معلم و کوچ) رهبران می پردازیم. مخاطبان یک کوچ در درجه اول خود شخص کوچ و سپس مراجعین، فرزندان، کارکنان، شاگردان و مدیران می‌باشند. به طور خاص، توسعه افراد (مراجعین/ کارکنان/ فرزندان/ شاگردان) تنها از طریق نقش کوچینگ یک فرد/ رهبر/ مدیر قابل دستیابی است.

روش کار
دانش‌پذیر پس از ثبت نام، به فضای آموزشی مجازی اختصاصی خود دسترسی خواهد داشت. در این فضای حرفه‌ای آموزشی، ویدئو‌های آموزشی، ایفای نقش‌های متعدد، درس‌نامه‌ها، صدا و اسلاید‌های متنوعی بر اساس یک نظم مشخص و کاملا سازمان یافته به‌دنبال هم آمده است که دانش‌پذیر می‌تواند هر ماژول را شروع و در زمان معلوم به پایان برساند. دانش‌پذیران برای رفع اشکالات خود می‌توانند هر دو هفته یک بار در جلسات مجازی سوپرویژن شرکت کنند.

ارزیابی‌ها و ارائه گواهینامه
ارزیابی ماژول اول: ارائه تکلیف کیفی در پایان ماژول اول
ارزیابی ماژول دوم: ارائه تکلیف کیفی در پایان ماژول دوم
ارزیابی ماژول سوم: ارزیابی کیفیت عملکرد دانش‌پذیر در اجرای فرایند کوچینگ
ارزیابی ماژول چهارم: ارزیابی کیفیت عملکرد دانش‌پذیر در اجرای فرایند کوچینگ
ارزیابی نهایی: آزمون عملی و شایستگی‌های کوچینگ
ارائه گواهینامه پس از موفقیت در ارزیابی نهایی

ماژول اول: مبانی کوچینگ
تعریف کوچینگ و تفاوت آن با سایر حرفه‌های یاورانه
مهارت‌های اساسی کوچینگ
نقش کوچ
قرارداد کوچینگ؛ مسائل اخلاقی و حرفه‌ای در کوچینگ
ماژول دوم: تئوری‌های زیربنایی کوچینگ انتخاب
مفاهیم اساسی نظریه انتخاب
سنجش و ارزیابی
کوچینگ زندگی و راه‌بری شخصی

ماژول سوم: اجرای فرایند کوچینگ انتخاب
ضابطه مندی مسئله مراجع
فرایند کوچینگ انتخاب
شیوه پرسشگری
چند موقعیت کوچینگ (هدف‌گذاری، تعارض بین خواسته‌ها، افکار خودتخریبگر، تغییر ادراک مراجع، بررسی انگیزه مراجع، مراحل تغییر، …)
ماژول چهارم: کوچینگ در سازمان
انواع سازمان‌ها و فرهنگ سازمانی
کارکرد‌های کوچینگ در فرایند‌های منابع انسانی
فرایند تغییر و شرایط کیفیت
چند موقعیت کوچینگ سازمانی
گفتگوی مدیریتی و مدیریت عملکرد
تغییر مسیر شغلی
کوچینگ کارکنان در سازمان

کارگاه آشنایی با کوچینگ

متعاقبا اعلام می شود
ساعت ۸ ۱ روز
 • پیش نیاز: حداقل مدرک کارشناسی
 • مخاطب: کارشناسان و مدیران منابع انسانی و مدیران کلیه سازمان ها

  (ویژه سازمان ها و شرکت ها)

کارگاه راهبری شخصی

متعاقبا اعلام می شود
ساعت ۲۴ ۳ روز
 • پیش نیاز: حداقل مدرک کارشناسی
 • مخاطب: کارشناسان و مدیران منابع انسانی و مدیران کلیه سازمان ها

  (ویژه سازمان ها و شرکت ها)

کارگاه مدیریت راهبرانه

متعاقبا اعلام می‌شود
ساعت ۲۴ ۳ روز
 • پیش نیاز: حداقل مدرک کارشناسی
 • مخاطب: کارشناسان و مدیران منابع انسانی و مدیران کلیه سازمان ها

  (ویژه سازمان ها و شرکت ها)

گواهینامه بین‌المللی کوچینگ سازمانی

ساعت ۱۲۰ ۹ماه
 • ماژول اول: مبانی کوچینگ
  ماژول دوم: تئوری‌های زیربنایی کوچینگ انتخاب
  ماژول سوم: اجرای فرایند کوچینگ انتخاب
  ماژول چهارم: کوچینگ در سازمان
 • مخاطب: کارشناسان و مدیران منابع‌انسانی و مدیران کلیه شرکت‌ها

  (ویژه مدیران)

سوالات پر تکرار

۱- سازمان مديريت صنعتي با بيش از نيم‌قرن سابقه فعالیت، قدیمی‌ترین نهاد حرفه‌ای مشاوره و آموزش مديريت در خاورميانه به شمار می‌رود و در حال حاضر نيز به حول قوه‌الهی همچنان بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین شبکه مشاوران و مدیران در کشور، ارزیابان حوزه‌های تخصصی مختلف، اساتید و مدرسان حرفه‌ای را در اختیار دارد.
۲- موسسه کوچینگ و راه‌بری رای‌مانا، اولین مرکز آموزش روانشناسی کوچینگ در ایران است که با اندوخته تجربیات بنیانگذاران خود و بیش از سه دهه دانش انباشته سازمانی در حوزه روان‌شناسی، کوچینگ و مشاوره مدیریت منابع انسانی توانسته است محتوای تخصصی و دانشی منحصر‌به‌فرد و غنی، متناسب با فرهنگ و اقتضائات داخل کشور ارائه نماید.
۳- استانداردها و مهارت‌های توصیه شده توسط سایر موسسات معتبر بین‌المللی کوچینگ، به‌عنوان حداقل‌های محتوایی در طراحی و اجرای برنامه گواهینامه بین‌المللی کوچینگ سازمانی و کارکنان لحاظ شده است، که امکان اجرای برنامه‌ای متفاوت و در تراز جهانی را فراهم نموده است.
۴- ارائه خدمات کوچینگ سازمانی و اعزام کوچ حرفه‌ای تایید صلاحیت شده توسط این آکادمی.

این برنامه، علمی، کاربردی، جامع و عمیق است. استانداردها و مهارت‌های توصیه شده توسط سایر موسسات معتبر بین‌المللی، به‌عنوان حداقل‌های دوره در طراحی و اجرای این برنامه لحاظ شده است. افرادی که با موفقیت برنامه را به‌پایان برسانند، به منابع، ابزارها، مهارت‌ها و دانش در حوزه کوچینگ علمی تجهیز می‌شوند که در نوع خود کم‌نظیر است.

اجرای این برنامه به‌صورت کاملا مجازی (دسترسی از راه دور)، کاملا حضوری و ترکیبی از هر دو؛ متناسب با نیازهای مدیران و سازمان‌ها قابل اجراست. بدین ترتیب، علاقه‌مندان از سراسر کشور امکان حضور در این برنامه را خواهند داشت و الزامی به حضور تمام‌وقت در تهران نیست.

ارزش شرکت در برنامه، بسته به شیوه اجرای آن (حضوری یا غیرحضوری) و تعداد شرکت‌کنندگان متفاوت خواهد بود. ارزش نهایی حضور در برنامه، پس از برگزاری جلسه بین طرفین و نهایی شدن طرح پیشنهادی مشخص می‌شود.

افزایش مهارت در توسعه کارکنان
افزایش مهارت در مدیریت سرمایه‌های انسانی
کمک به افزایش وفاداری و تعهد سازمانی
استفاده بهینه‌‌تر از منابع سازمان
مهارت‌افزایی هدفمند و کارآمد کارکنان
کمک به تیم‌سا‌زی و تقویت کار تیمی
استفاده موثر و اثربخش‌تر از منابع درونی سازمان
رفع مشکلات ارتباطی که معمولا در سازمان‌ها باعث کاهش عملکرد ‌می‌شود
بهبود بخشیدن به رابطه بین مدیر و کارکنان، مدیر و مدیران ارشد و کارکنان با یکدیگر
ایجاد تیم‌های کارآمد و بهره‌ور و تقویت کارآمدی و بهره‌وری در سیستم

برای اطلاعات بیشتر در صورت نیاز می‌توانید با شماره تماس ۲۲۰۱۳۴۱۴ ۰۲۱ یا ۲۲۰۲۴۳۰۰۵ ۰۲۱ (داخلی ۲۲۸) با ایمیل imiconsulting@imi.ir در تماس باشید.

ارتباط با کارشناسان برنامه و ثبت نام

 • Accepted file types: pdf, Max. file size: 1 MB.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .