imi-shamsa2

برنامه‌ی “استعدادیابی و پرورش مشاوران حرفه‌ای مدیریت ایران”، با رویکردی نوین بر پایه‌ی شناسایی، انتخاب و پرورش گام به‌گام استعدادهای مشاوره‌ مدیریت در کشور طراحی شده است. هدف اصلی این برنامه تقویت و توسعه‌ی ظرفیت مشاوره مدیریت در کشور؛ ضمن شناسایی و جذب استعدادهای بالقوه و بالفعل این حوزه در شبکه مشاوران سازمان(شمسا) است. این برنامه بگونه‌ای طراحی شده که منطبق با نیاز بازارکار و نیاز مشاوران مدیریت باشد. تمامی ماژول‌های برنامه کاملاً کاربردی و مهارتی هستند. و بگونه‌ای ارائه می‌شوند که مخاطبان بتوانند مباحث را در پروژه‌های مشاوره‌ایِ سازمان مدیریت صنعتی یا پروژه‌های شخصی خود عملیاتی کنند.

مخاطبان برنامه پرورش مشاوران حرفه ای مدیریت

این برنامه برای چهار طیف از مستعدان و علاقه‌مندان فعالیت در حوزه‌ی مشاوره‌ی مدیریت طراحی شده است. نحوه‌ی اجرای برنامه برای هریک از این گروه‌ها، بسته به شرایط و دسته‌بندیِ انجام شده، متفاوت می‌باشد.

فرآیند انتخاب و ورود به برنامه

با هدف حفظ کیفیت و انتخاب دقیق مخاطبان، فقط داوطلبانی فرصت حضور در این برنامه را خواهند داشت که فرآیند ورود به آن را بر اساس گام‌های زیر با موفقیت و کسب امتیاز لازم به پایان برسانند. فرآیند ورود علاقه‌مندان به این دوره شامل ۳ مرحله خواهد بود:

۱- ثبت درخواست و بررسی احراز شرایط عمومی

۲- گزینش اولیه؛ شرکت در سمینار نیم روزه معرفی برنامه و آزمون آنلاین؛ (در سمینار علاوه بر معرفی زیربنای فکری طراحی این دوره، اهداف و محتوای دوره به طور کامل تشریح خواهد شد).

۳- گزینش نهایی؛ شرکت در کانون ارزیابی و توسعه: در این کانون ارزیابی و توسعه، شایستگی‌های داوطلبان بر اساس مدل تعریف‌شده، بررسی خواهد شد. داوطلبانی که بیش از ۵۰ درصد مجموع امتیازهای شایستگی‌ها را اخذ کنند، امکان حضور در دوره‌ی اصلی را خواهند داشت.گزارش کتبی بازخورد این فرآیند به‌ تمامی شرکت کنندگان در فرآیند ارزیابیِ ورود به دوره ارائه خواهد شد.

دانلود محتوای آموزشـی برنامه

افزون‌بر جلسه‌های مربی‌گری (کوچینگ) و تمرین‌های عملی و مشاهده‌های میدانی که برای شبیه‌سازی کیس‌های واقعی به اجرا در می‌آیند. همچنین کارگاه‌های آموزشی این برنامه در ۱۶ ماژول برگزار می‌شوند. از لینک زیر اطلاعات کامل محتوای آموزشی و ماژول‌ها را دانلود کنید. 

download shamsa

طول دوره و نحوه‌ی اجرا

اجرای هر سطح از این برنامه حدود ۳ ماه و کل آن حدود ۱۵ ماه به طول می‌انجامد. که شامل ۹ ماه برگزاری ماژول‌های ۱ تا ۱۵ و نیز شش ماه برگزاری ماژول ۱۶ خواهد بود. این برنامه به‌صورت ترکیبی از کارگاه‌های حضوری، دورکاری، جلسات مجازی و کارورزی در محیط کار برگزار خواهد شد. طراحی و اجرا به نحوی است که امکان حضور مخاطبان در سراسر کشور وجود دارد. در استان‌هایی که تعداد ثبت‌نام‌کنندگان بیش از ۱۵ نفر باشد، برنامه حضوری در محل نمایندگی سازمان در آن استان اجرا می‌شود.

شروط اخذ گواهینامه‌های برنامه و عضویت در شمسا

شرکت‌کنندگان در این برنامه پس از گذراندن ماژول‌های هر سطح و ارائه‌ی پروژه‌های پایانی و کسب امتیازهای مقرر، گواهینامه‌ی حضور در آن سطح را دریافت خواهند کرد. آن‌دسته از شرکت‌کنندگان که کلیه‌ی ماژول‌ها شامل تجربه‌ی فروش و اجرای طرح را با موفقیت به پایان برسانند، به‌شرط پذیرش ضوابطِ سازمان مدیریت صنعتی و منشور اخلاق حرفه‌ای، به‌ عنوان مشاور تأیید صلاحیت‌شده و عضو شبکه‌ی مشاوران سازمان مدیریت صنعتی (شمسا) شناخته خواهند شد. در پایان این برنامه برای داوطلبان علاقه‌مند، امکان تسهیل فرآیند دریافت گواهی‌نامه‌ی معتبر بین‌المللی به‌طور مجزا وجود دارد.

نظرات شرکت کنندگان دوره‌های پیشین برنامه پرورش مشاور مدیریت

سوالات پر تکرار

۱- سازمان مديريت صنعتي با بيش از نيم‌قرن سابقه فعالیت، قدیمی‌ترین نهاد حرفه‌ای مشاوره مديريت در خاورميانه به شمار می‌رود و در حال حاضر نيز به حول قوه‌الهی همچنان بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین شبکه مشاوره مديريت كشور را در اختیار دارد.

۲- قریب به پنج هزار پروژه مشاوره مديريت و پژوهش را برای سازمان‌ها و صنایع مختلف به انجام رسانده و از حيث تجارب اندوخته شده با بسياری از نهادهای موفق مشاوره‌ای دنيا قابل قياس است.

۳- با سازمان‌های بین‌المللی و شرکت‌های مطرح مشاوره بین‌المللی همکاری های قابل توجهی داشته و پروژه‌های مشترک متعددی را اجرا نموده است که استفاده از تجارب آن‌ها امکان اجرای برنامه‌ای متفاوت و در تراز جهانی را فراهم نموده است.

۴- تاکنون مطالعات، کارگاه‌ها، دوره‌ها و برنامه‌های جامع متعددی را در حوزه تربیت و پرورش مشاور برنامه‌ریزی و اجرا نموده است؛ که از مهم ترین آن ها می توان به نخستین دوره جامع مشاوره مديريت پس از انقلاب کشور در سال ۱۳۶۹ و دوره در سطح كارشناسی ارشد مشاوره مدیریت در سال ۱۳۸۲ اشاره نمود.‌

خیر! این برنامه به‌لحاظ محتوای آموزشی و عملیِ آن مشابه هیچ دوره یا برنامه دیگری نیست و برای نخستین بار در کشور به‌شکلی منحصربه‌فرد، بر اساس شناسایی و پرورش استعدادهای مشاوره‌ی مدیریت، طراحی و اجرا شده است. شیوه‌ی شناسایی و انتخاب شرکت‌کنندگان در این برنامه از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است. شایستگی‌ها و توان‌مندی‌های علاقه‌مندان، در کنار دانشِ آن‌ها، طی فرآیندِ ارزیابی و ورود به برنامه سنجیده می‌شود. بر اساس نتایج حاصل از کانون ارزیابی و توسعه، اجراي اين برنامه به گونه‌ای طراحي مي‌شود كه پس از گذراندن آن، شایستگی‌های موجودِ افراد با شایستگی‌های مطلوبِ مشاوران خبره‌ی مدیریت منطبق باشد.

ويژگی منحصربه‌فردِ دیگر این برنامه، طراحی آن بر مبنای نيازِ صنایع و کسب و کارهای مختلف کشور و بازارِ كار است. و انتظار می رود دانش آموختگان این دوره ضمن بهره گیری از فرصت های شغلی که در نتیجه حضور در این برنامه به دست می آوردند، صنایع و کسب و کار های مختلف کشور را نیز در رفع چالش های پیش رو کمک کنند. 

تأمین فضای كاری مشترك در طول برگزاری این برنامه براي شرکت‌کنندگان و پس‌ازآن براي اعضای شمسا، يكي دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد اين برنامه است.

با توجه به جامعیت و حجم علمی و عملیِ این برنامه‌، اجرای آن با ترکیبی از کارگاه‌های حضوری، جلسات مجازی و آن‌لاین، و نیز محتواهای آموزشی ویدئویی و آف‌لاین خواهد بود. بدین ترتیب، انعطاف‌پذیری در زمان‌بندی و اجرا برای تمام شرکت‌کنندگان تا حد امکان فراهم خواهد بود؛ و علاقه‌مندان از سراسر کشور امکان حضور در این برنامه را خواهند داشت و الزامی به حضور تمام‌وقت در تهران نیست. هم‌چنین، در صورت به حدنصاب رسیدن شرکت‌کنندگان در هر استان، امکان برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های حضوری در مرکز آن استان (از طریق شبکه نمایندگی‌های سازمان مدیریت صنعتی) نیز وجود دارد.

آن‌دسته از شرکت‌کنندگان که کلیه‌ی ماژول‌های این برنامه ــ شامل تجربه‌ی فروش و اجرای طرح ــ را با موفقیت به پایان برسانند، به‌شرط پذیرشِ ضوابط سازمان مدیریت صنعتی و منشور اخلاق حرفه‌ای، به‌عنوان مشاورِ تأیید‌صلاحیت‌شده و عضو شبکه‌ی مشاوران سازمان مدیریت صنعتی (شمسا) شناخته خواهند شد. اعضای شبکه‌ی شمسا می‌توانند به‌صورت تمام‌وقت، پاره‌وقت یا پروژه‌ای با سازمان مدیریت صنعتی همکاری کنند.

هزینه‌ی شرکت در این برنامه برای هر نفر متغیر و متفاوت خواهد بود و با توجه به حضور در هر یک از سطوح سه‌گانه‌ی برنامه، و نیز فرآیند ورود و انتخاب در کانون ارزیابی و توسعه، تعیین خواهد شد. تا ۱۰ درصد از پذيرفته‌شدگانی که بیش‌ترین امتیاز را در نتایج بررسی‌های کانون ارزیابی و توسعه کسب کنند (به‌شرط پذیرشِ شرایط عضویت در شمسا و حضورِ تمام‌وقت در این برنامه)، بورسیه‌ی تحصیلیِ سازمان مدیریت صنعتی برای گذراندنِ برنامه اعطا خواهد شد. سایر داوطلبان نیز امکان تقسیط و یا بهره‌مندی از تسهیلات بانکی کم‌بهره برای تأمین شهریه‌ی برنامه را خواهند داشت.

توصیه می‌شود حتما بروشور برنامه را مطالعه فرمایید و همچنین در صورت نیاز می‌توانید با شماره تماس ۲۲۰۱۳۴۱۴ ۰۲۱ یا با ایمیل imiconsulting@imi.ir در تماس باشید.

فرم شروع ثبت نام گزینش اولیه شمسا

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .